Świnoujście – Wieże Ciśnień

SWINOUJSCIE_WIEZE_CISNIEN

Wieże ciśnień to obiekty na których szczycie, pod dachem znajdują się zbiorniki wodne. Służyły one do zapewnienia stabilnego ciśnienia w wodociągu oraz w przypadku awarii zachowania ciągłości procesów technologicznych. Działają one poprzez zasadę naczyń połączonych. W Świnoujściu można odnaleźć trzy wieże ciśnień, dwie – miejską oraz kolejową przedstawia ten wpis.

Wieża miejska

Miejską wieżę ciśnień zlokalizowaną na wyspie Uznam wzniesiono na potrzeby stoczni w 1898 roku – o czym świadczy napis w kamiennej niszy nad portalem wejściowym – ERBAUT IM JAHRE 1898. Trzon wieży zbudowany jest z czerwonej cegły, podstawa z czerwonego granitu i czerwonego piaskowca. Na szczycie umieszczono zbiornik do którego pompowano wodę – najpierw z ujęcia, później z miejskiego wodociągu. Konstrukcja wieży została uszkodzona w wyniku bombardowania miasta w 1945 roku.


Fotografie wykonano: wrzesień 2016

Źródła:
swinoujskie.info, Tajemnice stoczni miejskiej odcinek 2. Wieża wodna, [dostęp: 07.09.2016]
wiezecisnien.eu, Świnoujście, [dostęp: 07.09.2016]

SWINOUJSCIE_WIEZE_CISNIEN

SWINOUJSCIE_WIEZE_CISNIEN

Wieża kolejowa

Kolejową wieżę ciśnień zbudowano w 1912 roku. Znajduje się ona w świnoujskiej dzielnicy Warszów na wyspie Wolin, przy stacji kolejowej. Trzon wieży na planie ośmiokąta foremnego wzniesiono z cegły. W szczycie znajdował się stalowy, nitowany zbiornik typu Intze o pojemności 50 metrów sześciennych. Zawieszono go na wysokości 9,66 metra. Ściany osłonowe tego zbiornika wykonano w konstrukcji drewnianej, pokrytej deskowaniem. Zbiornik przestał być użytkowany od roku 1975. W wieży mieściły się pomieszczenia wykorzystywane przez PKP, później przekształcono ją w nastawnię. Bliźniacze wieże – o podobnych proporcjach, kształcie i układzie otworów okiennych – odnaleźć można w całej Polsce – między innymi w Międzyzdrojach, Gorzowie Wielkopolskim, Czarnkowie, Górowie Iłeweckim.


Źródła:
balticportal.pl, Zabytki mało znane – wieża ciśnień koło dworca kolejowego, [dostęp:07.09.2016]
wiezecisnien.eu, Świnoujście, [dostęp:07.09.2016]

SWINOUJSCIE_WIEZE_CISNIEN

SWINOUJSCIE_WIEZE_CISNIEN

SWINOUJSCIE_WIEZE_CISNIEN