Kożuchów – Wieża Ciśnień

dsc_2514_12

Kożuchów (niem. Freystadt in Schlesien) to miasto zlokalizowane w województwie lubuskim – jest jednym z najstarszych miast Środkowego Nadodrza z licznymi zabytkami. Wśród nich odnaleźć można przepiękną wieżę ciśnień stojącą przy ulicy Szprotawskiej. Została wzniesiona wraz z pojawieniem się w Kożuchowie w wieku XX sieci wodociągowej.

Wieżę oddano do użytku w 1908 roku o czym świadczy płaskorzeźba w płycinie portalu wejściowego. Data umieszczona jest na wstędze wijącej się wokół herbu miasta Kożuchów. Wysokość wieży wynosi 38,90 metrów i usytuowana jest w najwyższym punkcie miasta mierzącym 112 metrów nad poziomem morza. Budowlę wzniesiono w stylu secesyjnym w nawiązaniu do gotyku oraz do sąsiadujących z nią fortyfikacji miejskich – dzięki którym przyjęła formę romantyczną imitującą wieżę zamkową o czym przypomina koronujące ją blankowanie. Wieża zbudowana jest z cegły klinkierowej na planie koła. Jej trzon zwęża się ku górze podtrzymując część mieszczącą w sobie zbiornik typu Intze o pojemności 150 metrów sześciennych. Trzon od głowicy oddzielony jest kołnierzem z dekoracją klinkierową oraz jasnymi, kontrastującymi blendami. Całość wieży wieńczy stożkowa, drewniana więźba dachowa pokryta dachówką ceramiczną karpiówką ułożoną w koronkę.

Wieża w Kożuchowie otrzymała w 2016 roku wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie Zabytek Zadbany organizowanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Wyróżnienie zostało przydzielone w kategorii architektura przemysłowa i dziedzictwo techniki za wykonane prace konserwatorskie, które skupiały się zarówno na wzmocnieniu konstrukcji jak i konserwacji detali architektonicznych, elewacji oraz wyposażenia technologicznego wieży. Wieża dzięki wykonanym pracom utrzymuje pierwotną funkcję spiętrzania wody.


Fotografie wykonano: wrzesień 2016

Źródło:
kozuchow.pl, Historia i zabytki, [dostęp: 02.11.2016]
kozuchow.pl, Kożuchowska Wieża Ciśnień wyróżniona, [dostęp: 02.11.2016]
www.lwkz.pl, Kożuchów – wieża ciśnień, [dostęp: 02.11.2016]

dsc_2520_12

dsc_2509_12

dsc_2510_12

dsc_2515_12