Győr – Most Kossuth’a

GYOR_MOST_KOSSUTH_A_1

Most Kossuth’a – o długości 126 metrów jest stalowym mostem łukowym o nitowanej konstrukcji – znajduje się w mieście Győr na Węgrzech, usytuowany nad jednym z trzech koryt Dunaju – Dunaju-Moszońskim. Pierwsza wzmianka dotycząca możliwości przeprawy przez rzekę z Győr na wyspę Szigetköz sięga aż 1296 roku kiedy biskup Győr otrzymał niniejszy przywilej.

W 1899 roku na Dunaju-Moszońskim wzniesiono stalowo-drewnianą kładkę o wysokich trzonach dzięki którym konstrukcja nie zakłócała ruchu odbywającego się na drodze wodnej. Miejscowi ze względu na charakterystyczny wygląd trzonów nazywali most określeniem „Kecskelábú” – co w wolnym tłumaczeniu oznaczać może most „na koźlich nogach”. Niestety pomimo wyjątkowego wyglądu kładka bardzo szybko przestała spełniać rosnące w dobie industrializacji wymagania. Sąsiadująca z Győr osada – Révfalu – rozwijała się zwiększając liczbę ludności składającej się w dużej mierze z robotników dojeżdżających do miasta. Po długiej dbacie – Révfalu zostało przyłączone do Győr w 1905 roku. Decyzja ta wiązała się z obietnicą i planami zbudowania nowego mostu – brak funduszy oraz rozpoczęcie I Wojny Światowej  przesunęło realizację zamierzenia. Po I Wojnie Światowej miasto rozpoczęło modernizację infrastruktury transportowej dzięki której zwiększono liczbę ulic z nawierzchnią asfaltową. W roku 1925 uruchomiono lokalną i międzymiastową linię autobusową. Zapotrzebowanie na most o solidnej i niezawodnej konstrukcji rosło wraz z ciągle zwiększającą się populacją dzielnicy Révfalu oraz liczbą osób dojeżdżających do pracy. Budowę mostu trwającą trzy lata rozpoczęto w 1926 roku – projektantami konstrukcji był inżynier Józef Beke oraz architekt Józef Déri. Użyty materiał – stal węglowa oraz atrakcyjna struktura mostu przyniosła mu międzynarodową sławę. Niestety most został wysadzony w 1945 roku przez wycofujące się wojska niemieckie. Pierwotnie podjęto próby ocalenia jego części, lecz ostatecznie w 1947 roku konstrukcję rozebrano do końca. Zdecydowano się jednak na jego rekonstrukcję dzięki czemu został oddany do użytku ponownie w 1950 roku. Jedyną istotną zmianą było zwiększenie szerokości drogi o pół metra.


P.S. Tekst może zawierać nieliczne błędy merytoryczne wynikające z podjęcia próby przetłumaczenia informacji dostępnych w języku węgierskim – za co z góry przepraszam : )

Fotografie wykonano: sierpień 2010

Źródła:
moderngyor.com, Kossuth híd (Révfalusi híd) [dostęp:16.11.2017]

GYOR_MOST_KOSSUTH_A_2GYOR_MOST_KOSSUTH_A_3

GYOR_MOST_KOSSUTH_A_4

GYOR_MOST_KOSSUTH_A_5

GYOR_MOST_KOSSUTH_A_6

GYOR_MOST_KOSSUTH_A_7